instalacje pompy ciepła, projekt instalacji pompy ciepła, podłączenie pompy ciepła

Instalacja pompy ciepła

Jesteśmy autoryzowanym instalatorem pomp ciepła. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie serwisowe zdobyte w Skandynawii, gdzie chłodny, niesprzyjający klimat wymaga doboru najlepszych urządzeń oraz najwyższej precyzji podczas projektowania i montażu całego układu. Zajmujemy się dystrybucją i kompleksowym montażem pomp grzewczych na terenie całej Polski. Dbamy, aby podłączenie pompy ciepła było ekonomiczne, niezawodne i idealnie dopasowane do zapotrzebowania budynku na ciepło, chłód oraz podgrzaną wodę użytkową. W ramach usługi pomagamy Klientom dobrać najlepsze urządzenia i układy instalacyjne, wykonujemy potrzebne wyliczenia i wszystkie prace montażowe, uruchamiamy wykonany system oraz przeprowadzamy krótkie szkolenie z jego obsługi.

Instalacje pomp ciepła – wymagane warunki

Podczas projektowania i montażu pompy grzewczej bardzo ważne jest odpowiednie rozplanowanie systemu dystrybucji ciepła w budynku. Firma wykonująca instalacje pomp ciepła powinna wziąć pod uwagę temperaturę dolnego oraz górnego źródła. Ta pierwsza zapewnia moc grzewczą i chłodniczą maszynie. Należy ją uwzględnić w czasie doboru trybu pracy pompy – wybór pomiędzy pompą pracującą samodzielnie (typ mono), a urządzeniem biwalentnym współpracującym z innym źródłem ciepła (np. kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe). Temperatura górnego źródła przesądza o efektywności pracy całej instalacji i to ona w największej mierze generuje koszty eksploatacji ogrzania budynku. Niska temperatura C.O. (np. ogrzewania podłogowego wodnego) oznacza mniejsze ciśnienie skraplania i mniej pracy sprężarki. Zaleca się, aby system grzewczy był dopasowany do temperatury nie przekraczającej 55 stopni C na zasilaniu i 45 stopni C na powrocie. Instalacje najlepiej jest łączyć z ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym lub ściennym) o parametrach 35/28 stopni C.

Gdy projektujemy instalacje pomp ciepła, bardzo ważne jest stworzenie rozwiązań pozwalających na utrzymanie długich czasów pracy oraz przerw sprężarki (przy jednoczesnym utrzymaniu komfortowej temperatury w pomieszczeniach). Należy wyliczyć przepływ minimalny, który zapewni właściwą pracę skraplacza. Wylicza się go na podstawie normy PN-EN 14511 i różnicy temperatur do 10 K (w przepływie optymalnym różnica powinna wynosić od 5 do 7 K). Przy ogrzewaniu podłogowym rezygnuje się z siłowników rozdzielacza, które są odpowiedzialne za sterowanie temperaturami w poszczególnych ogrzewanych sekcjach.

Kolejnym ważnym elementem jest zaprojektowanie instalacji C.O., która będzie wyróżniać się długim czasem nagrzewania i studzenia (jest to tzw. wysoka bezwładność cieplna). Ogrzewanie podłogowe i ścienne pozwala akumulować energię, dlatego doskonale współpracuje z pompą ciepła. Grzejniki niskotemperaturowe szybko się nagrzewają, ale równie szybko stygną. Mają one również niewielką pojemność wodną, dlatego instalacja musi wtedy posiadać dodatkowe zbiorniki buforowe.

instalacje pomp ciepła - bufor, podłączenie pompy ciepła

Instalacje pomp ciepła – jak przygotować dom?

Idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie tego typu ogrzewania już na etapie budowy domu. To pozwala w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnego systemu, a sama instalacja pomp ciepła przebiegnie szybko i sprawnie (nie będą potrzebne żadne przeróbki). Ekologiczne pompy grzewcze zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o budownictwie energooszczędnym i pasywnym, dlatego ich instalacja w budynkach spełniających takie właśnie standardy jest w 100% uzasadniona. W starszym budownictwie pompa może pracować mniej wydajnie (nie w zakresie podanym przez producenta).

Gdy interesują nas pompy ciepła, instalacja powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem domu. Bardzo ważna jest prawidłowa termoizolacja. Przy dobrych parametrach przewodzenia ciepła łatwiej będzie ogrzać budynek, a koszty eksploatacyjne spadną. Parametry urządzenia (moc i wielkość pompy) dobiera się nie tylko do powierzchni grzewczej, ale także do strat ciepła w budynku. Koszty poniesione na prawidłowe ocieplenie domu i wymianę stolarki okiennej szybko zwrócą się w postaci oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Podczas przygotowań domu do montażu pompy ciepła, warto zaprojektować niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe. Instalacja w tradycyjnym układzie grzejnikowym nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Zaplanowanie podłogówki jest łatwiejsze już na etapie budowy domu (istnieje możliwość późniejszej przebudowy, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami). Do instalacji pompy ciepła zaleca się wybór rur o większej średnicy i zmniejszenie odstępu pomiędzy nimi. W pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni podłogi (np. w łazience) dobrze sprawdza się ogrzewanie ścienne lub sufitowe.

Podczas projektowania domu warto uwzględnić pomieszczenie gospodarcze (z dobrym dostępem), w którym będzie umieszczona pompa ciepła. Sama jednostka wewnętrzna nie jest duża i pracuje dość cicho (można ją porównać do głośności lodówki), dlatego jej ulokowanie nie powinno być kłopotliwe. Należy jednak wziąć pod uwagę, że potrzebne będą również dodatkowe urządzenia. Najczęściej montuje się zasobnik wody użytkowej, często konieczny jest bufor (w przypadku mieszanych systemów grzewczych). W węźle trzeba przewidzieć także miejsce na całą armaturę (naczynia przeponowe, zawory mieszające, pompy obiegowe, liczne zawory i rurociągi).

Instalacje pomp ciepła – rodzaje układów

Jeżeli planujesz wykorzystanie pompy ciepła, instalacje można zaprojektować w oparciu o kilka różnych układów:

  1. Podłączenie pompy ciepła w układzie bezpośrednim
  2. Instalacja pomp ciepła w układzie bezpośrednim wykorzystuje niskie temperatury zasilania, dlatego pozwala osiągnąć bardzo wysoką efektywność pracy i niskie koszty ogrzania budynku. Minimalny przepływ wody grzewczej określony jest przez producenta wybranego modelu pompy. Podczas montażu systemu można regulować przepływ na wybranych pętlach, ale różnica temperatur pomiędzy punktem zasilania i powrotu nie powinna przekraczać 10 K.

    W układzie bezpośrednim zaleca się zawór typu by-pass, który pomaga utrzymać odpowiednią wartość minimalnego przepływu wody grzewczej przez pompę (gdy nie są w stanie zrobić tego obiegi grzewcze). Pojemność rur pomiędzy zaworem, a pompą powinna zapewnić minimum 2 minuty pracy urządzenia. Pojemność minimalna powinna wynosić 3 l/kW. Punkty obliczeniowe mocy grzewczej są uzależnione od konkretnego typu pompy (inne dla pomp gruntowych i typu powietrze-woda).

  3. Podłączenie pompy ciepła w układzie z buforem wody grzewczej
  4. W domach wykorzystujących grzejniki niskotemperaturowe nie stosuje się układów bezpośrednich. Niewielka pojemność wodna grzejników i bezwładność (szybkie nagrzewanie i stygnięcie powierzchni) prowadziłyby do krótkich czasów pracy sprężarki. Zbyt często załączająca się sprężarka mogłaby szybko ulec awarii. Instalacje pompy ciepła wykonuje się wtedy w układzie z buforem wody grzewczej. Zbiornik buforowy zwiększa pojemność wodną. Bardzo ważne jest dobranie zbiornika o właściwie wyliczonej pojemności – musi on magazynować ciepło (nie może pełnić jedynie funkcji sprzęgła hydraulicznego wykorzystywanego w tradycyjnych kotłach C.O). Pompy obiegowe dołączone do układów grzewczych muszą mieć niższy wydatek niż pompa obiegowa pompy ciepła. Obowiązuje wzór: 20-25 l/kW, ale obliczeniowe punkty pracy zawsze należy dobrać stosownie do typu wykorzystanej pompy grzewczej.

    W układzie buforowym podłącza się czujnik temperatury. Pompa pracuje automatycznie według jego wskazań. Ten układ powoduje pewną utratę efektywności, ale zapewnia bezpieczną pracę systemu połączonego z grzejnikami niskotemperaturowymi.

  5. Podłączenie pompy ciepła w układzie z buforem wpiętym szeregowo
  6. Instalacje pomp ciepła w układzie z buforem wpiętym szeregowo dobrze sprawdzą się do ogrzewania płaszczyznowego oraz grzejnikowego. Taki system nie musi posiadać dużej pojemności wodnej i być wyposażony w pełną regulację przepływu. Układ łączy więc zalety układu bezpośredniego i z buforem wody grzewczej. Zbiornik jest tutaj swoistym magazynem dla energii cieplnej, która nie została jeszcze odebrana przez C.O. (magazynuje on również ciepło w czasie odmrażania parownika). W instalacji nie potrzeba dodatkowego czujnika temperatury (pompa wykorzystuje własny czujnik zasilania i powrotu). Niezbędny jest jedynie zawór by-pass, który zapewni minimalny przepływ wody grzewczej.

instalacja pompy ciepła - kotlownia, maszynownia

Projekt instalacji pompy ciepła

Dobór układu instalacji powinien być dopasowany przede wszystkim do rodzaju systemu grzewczego wykorzystywanego w domu. Instalacje pompy ciepła w wydajnym i ekonomicznym w eksploatacji systemie bezpośrednim sprawdzą się przy ogrzewaniu płaszczyznowym (podłogówka, ogrzewanie ścienne lub sufitowe). Ten układ najczęściej wykorzystywany jest w nowych domach, w których montaż pompy ciepła przewidziano już na etapie projektowania budynku.

Układ z buforem wody grzewczej zalecany jest do obiektów z grzejnikami niskotemperaturowymi. Rozwiązanie to pozwala wygodnie rozbudowywać system o kolejne źródła ciepła, dlatego specjaliści często polecają go do domów modernizowanych, w których pompa ciepła ma współpracować z innym ogrzewaniem (np. kotłem gazowym, olejowym czy na paliwo stałe). Instalacja pomp ciepła w układzie z buforem wpiętym szeregowo dobrze sprawdzi się zarówno do podłogówki (lub innego ogrzewania płaszczyznowego), jak i tradycyjnego C.O. grzejnikowego.

Chcesz wykorzystać ogromny potencjał pompy do ekonomicznego ogrzania domu jednorodzinnego? Instalacja pomp ciepła z firmą Klimypompyciepla.pl to bezpieczeństwo, najwyższa precyzja wykonania i niezawodność na długie lata. Zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą.

Oferty

Sprawdz oferty z montażem

Wybierz producenta